logo IleMogeWypic
Przyłącz się do akcji!
Jeśli znalazłeś na tej stronie interesujące informacje umieść na swojej stronie link lub banner do naszej strony.
Redakcja serwisu
tel.: 42 648 48 48
Dopisz się do subskrypcji
Wpisz adres e-mail:
Dopisz się
Wypisz się
Patroni akcji
Alkomaty

Ile mogę wypić w Gazeta SokolowskaAkcja Znicz 2010 czyli bezpieczne dojazdy na cmentarze

Jak co roku policja organizuje Akcję Znicz mającą na celu ograniczenie wypadków i liczby nietrzeźwych kierowców. Policja i służby porządkowe apelują do kierowców, aby tego dnia, gdy wyjadą w trasę w ogóle nie spożywali alkoholu. Akcja  www.ilemogewypic.pl także przyłącza się do tych apeli i prosi kierowców o rozważną jazdę. Jeśli chodzi o możliwość przebadania się alkomatem na komendzie, policja nie ma obowiązku badania każdej zgłaszającej się osoby alkomatem.

Jak długo alkohol pozostaje w naszym organizmie po zakończeniu spożywania można sprawdzić na stronie internetowej akcji: www.ilemogewypic.pl. Wystarczy wybrać Wirtualny Alkomat i wypełnić krótki formularz.

Przed wyjazdem w długa trasę warto sprawdzić i zadbać o kilka rzeczy:
-sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i stan opon),
-po drodze poruszać się z prędkością dostosowaną do warunków jazdy, zachowywać bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu,
-za kierownicę wsiadać wypoczętym a podczas długich tras robić przerwy,
-zwracać uwagę na znaki drogowe i zmianę organizacji ruchu (na takie sytuacje będzie można natrafić przy cmentarzach gdzie organizacją ruchu mogą kierować policjanci).

Funkcjonariusze zapowiadają wzmożone kontrole głównie na drogach wyjazdowych z miast. Kontrolowana będzie trzeźwość, szybkość oraz stan techniczny samochodów. Policja dysponuje nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierowcami- alkomatem AlcoBlow. Alkomat  nie wymaga użycia ustnika i można nim dokonać badania przez uchyloną szybę w samochodzie. Dzięki temu urządzeniu policjanci będą w stanie skontrolować większą liczbę kierowców.  Funkcjonariusze drogówki przestrzegają również przed innymi zagrożeniami. Trzeba pamiętać żeby nie pozostawiać wartościowych przedmiotów w samochodzie. Mogą one stać się łatwym łupem dla złodziei.

Statystyki Akcji Znicz
 WYPADKI     ZABICI     RANNI
2009     286     18     261
2008     335     32    419
2007     306     35     354
źródło: policja.pl