logo IleMogeWypic
Przyłącz się do akcji!
Jeśli znalazłeś na tej stronie interesujące informacje umieść na swojej stronie link lub banner do naszej strony.
Redakcja serwisu
tel.: 42 648 48 48
Dopisz się do subskrypcji
Wpisz adres e-mail:
Dopisz się
Wypisz się
Patroni akcji
Alkomaty

Ile mogę wypić w portalu spedycje.pl


W 2007 roku nietrzeźwi kierowcy spowodowali aż 6 503 wypadków, w których śmierć poniosły 774 osoby a 8 193 zostało rannych. Jeżeli niektórzy uważają, że to mało to należy sobie wyobrazić, że takie miasto jak Kamień Pomorski lub Aleksandrów Łódzki zamienia się w jeden wielki szpital. Najczęściej do wypadków dochodzi w dni wolne od pracy lub następnego dnia po nich. Alkohol zbiera bogate żniwo na polskich drogach. Nie patrzy na wiek, status społeczny, markę czy rocznik samochodu.

Szczegółowy podział w roku 2007 pokazuje tabela poniżej:

Poniedziałek 865
Wtorek 692
¦roda 702
Czwartek 751
Piątek 982
Sobota 1 248
Niedziela 1 263

Źródło: Komenda Główna Policji

Prowadzisz-nie pij

Społeczne przyzwolenie na jazdę po alkoholu niestety nie ułatwia zadania poprawy bezpieczeństwa. Większość pijanych kierowców wraca z imprez lub uroczystości rodzinnych, gdzie byli w towarzystwie innych osób. Zatem każdy ze współbiesiadników mógł poprosić kierowcę o pozostanie do momentu pełnego wytrzeźwienia, a jednak po jednym można prowadzić. Przykładem może być historia pijanego kierowcy, który 25 sierpnia br. spowodował wypadek, wioząc żonę i dwójkę dzieci na lotnisko, miał 0,6 promila we krwi. Cztery osoby w tym dwójka dzieci trafiły do szpitala**. Według badań Vamosiego już przy niewielkim stężeniu alkoholu ryzyko wypadku wzrasta siedmiokrotnie!!!

Wpływ alkoholu na nasz organizm przy różnych stężeniach ilustruje poniższa tabela:

Od 0,3 do 0,5 promila Nieznaczne zaburzenia równowagi oraz euforia i obniżenie krytycyzmu, upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz zaburzenia widzenia:
0,3 promila - oko dostrzega gorzej rodzaj kształt przedmiotów ukazujących się w głębi pola widzenia, następuje obniżenie zdolności dostrzegania ruchomych źródeł światła
0,4 promila - czas adaptacji oka do ciemności po olśnieniu wydłuża się o ok. 2/3
0,5 promila - czas reakcji na nowe bodźce wzrokowe ulega opóźnieniu, zdolność dostrzegania ruchomych świateł obniża się o 1/3, pojawia się również opóźnienie i osłabienie dostrzegania przedmiotów na obwodzie pola widzenia.
Do 0,7 promila Zaburzenia sprawności ruchowej, nadmierna pobudliwość i gadatliwość, a także obniżenie samokontroli oraz błędna ocena własnych możliwości, które często prowadzą do fałszywej oceny sytuacji, z jaką może spotkać się kierowca
Do 2,0 promila Zaburzenia równowagi, sprawności i koordynacji ruchowej, obniżenie progu bólu, spadek sprawności intelektualnej (błędy w logicznym rozumowaniu, wadliwe wyciąganie wniosków itp.), pogłębiający się w miarę narastania intoksykacji alkoholowej; opóźnienie czasu reakcji, wyraźna drażliwość, obniżona tolerancja, zachowania agresywne, pobudzenie seksualne, wzrost ciśnienia krwi oraz przyspieszenie akcji serca.
Do 3,0 promila Zaburzenia mowy, wyraźne spowolnienie i zaburzenia równowagi, wzmożona senność, znacznie obniżona zdolność do kontroli własnych zachowań.
Do 4,0 promila Spadek ciśnienia krwi, obniżenie ciepłoty ciała, osłabienie lub zanik odruchów fizjologicznych oraz głębokie zaburzenia świadomości prowadzące do śpiączki
Powyżej 4,0 promili Głęboka śpiączka, zaburzenia czynności ośrodka oddechowego i naczyniowo-ruchowego, możliwość porażenia tych ośrodków przez alkohol. Stan zagrożenia życia.

Źródło: Bez tajemnic o uzależnieniach i ich leczeniu, B.T. Woronowicz; Instytut Psychiatrii i Neurologii, Warszawa 2003

Akcja społeczna Ile mogę wypić?

W Polsce przeprowadzane są liczne akcje społeczne, mające na celu zmianę podejścia do jazdy pod wpływem alkoholu. Jedną z nich jest akcja Ile Mogę Wypić?, która promuje świadomość i odpowiedzialność kierowców. Na stronie www.IleMogeWypic.pl oraz www.spedycje.pl są udostępnione darmowe aplikacje, takie jak Wirtualny Alkomat - dzięki któremu można obliczyć stan trzeźwości oraz czas, po jakim można usiąść za kierownicą czy Alkosymulator, dzięki któremu można sprawdzić koordynację ruchową po określonych dawkach alkoholu.

Jak mówią twórcy portalu: Wierzymy, że wzrost świadomości przekłada się bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa i jeżeli pozwoli to uniknąć w przyszłości chociaż jednego wypadku to akcja warta jest każdej poświęconej minuty.

Zmierz promile

Do pomiaru trzeźwości kierowców służą także testery trzeźwości. Na rynku polskim dostępnych jest wiele modeli np. DA-8000 z czujnikiem elektrochemicznym zbliżonym klasą do testerów policyjnych. Cena takiego alkomatu w sklepach internetowych wynosi ok. 700 zł brutto. Oczywiście są też tańsze modele takie jak DA-5000 czy Alco+ (cena ok. 170-220 zł) z czujnikami półprzewodnikowymi które wystarczą do użytku osobistego a ich pomiary są także dokładne.

Źródło: sklep z alkomatami alkomaty.info

Poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach leży w interesie każdego kierowcy. Jedną przyczynę wypadków drogowych można wyeliminować od zaraz - pijanych kierowców.