logo IleMogeWypic
Przyłącz się do akcji!
Jeśli znalazłeś na tej stronie interesujące informacje umieść na swojej stronie link lub banner do naszej strony.
Redakcja serwisu
tel.: 42 648 48 48
Dopisz się do subskrypcji
Wpisz adres e-mail:
Dopisz się
Wypisz się
Patroni akcji
Alkomaty

Ile mogę wypić w w portalu TLS spedycje.pl


Akcja "Znicz 2008"

1 listopada jak co roku obchodzimy Wszystkich Świętych. Tradycja nakazuje udać się do grobów bliskich. Dlatego w tym okresie najwięcej osób przemieszcza się samochodami, autobusami i pociągami nawet w najodleglejsze rejony Polski. I jak co roku policja będzie dbać o bezpieczeństwo w czasie akcji "Znicz". Ponad 10 tys. policjantów będzie monitorować wzmożony ruch zarówno przy cmentarzach, gdzie odwiedzamy groby naszych bliskich, ale także na drogach dojazdowych do miast w całym w kraju.

Właśnie z powodu wzmożonego ruchu na drogach i zmiany jego organizacji w okolicach nekropolii powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Aby spokojne przetrwać ten czas pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Szczególnie zwiększana jest liczba patroli przy cmentarzach i na drogach wylotowych. Policja dodatkowo wprowadza patrole z powietrza oraz zakłada więcej fotoradarów aby osoby zbytnio śpieszące się, nie zwiększały zagrożenia na zatłoczonych drogach.

Już w piątek wielu z nas wyruszy w podróż. Często jest to wielogodzinna podróż do odległych miejscowości. Należy więc pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w podróży.

Pamiętajmy! Wybierając się w długą drogę, bądźmy wypoczęci. Trasę pokonujmy etapami, robiąc co pewien czas przerwę na odpoczynek (po 2 godzinach jazdy co najmniej 15 minutowa przerwa). W podróży dopilnujmy żeby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, sami także nigdy o tym nie zapominajmy!

Ponieważ w okolicach cmentarzy w tych dniach jest również bardzo tłoczno, zastanówmy się, czy nie bezpiecznie tam dojechać i wrócić korzystając ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą "uprzywilejowane" w ruchu i dojedziemy nimi tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.

Bilans akcji "ZNICZ 2007"

Jeśli już zdecydujemy się na jazdę własnym autem - nie jedźmy na pamięć. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nekropolii, niekiedy na głównych ciągach komunikacyjnych, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego.

Zwracajmy uwagę na znaki drogowe!

Przypominamy, że - polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych, znaków drogowych. Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń. Parkujmy samochód z głową, zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach.

Stop nietrzeźwym kierowcom

Ale co najważniejsze pamiętajmy, aby nie prowadzić samemu i skutecznie przeciwstawiać chęci bliskich do wsiadania za kierownicę po spożyciu alkoholu. Policja zatrzymuje zastraszającą liczbę kierowców na tzw. "podwójnym gazie". Szczegółowe statystyki policyjne ilustruje tabela poniżej.

Data 2006 2007
31.10 413 397
1.11 418 346
2.11 309 371
3.11 311 417
4.11 388 450
SUMA 1 839 1 981

Spotkania z bliskimi, których często nie widzimy cały rok sprzyjają spożywaniu alkoholu. Przyzwolenie, a często nawet zachęcanie do napicia się "jeszcze jednego" nie poprawia sytuacji. Często osoby zachęcające nie prowadzą później samochodu.

Ile mogę wypić?

Mówi się, że świadomość to pierwszy krok do poprawy. Akcja społeczna "Ile Mogę Wypić" stawia właśnie na świadomość. Na zrozumienie, że alkohol pozostaje w naszym organizmie jeszcze na długo po zakończeniu jego spożywania. Na stronie akcji www.ilemogewypic.pl mamy dostęp do wielu przydatnych aplikacji i informacji związanych ze spożywaniem alkoholu. Między innymi Wirtualny Alkomat, na którym za darmo możemy się przebadać lub sprawdzić, na ile możemy sobie pozwolić za nim zasiądziemy za kółkiem.

Ile możesz wypić?

Jak mówi Jan Siniarski, twórca akcji: "Chcemy pokazać, jak ważna jest wiedza o tym, na ile możemy sobie pozwolić i kiedy unikać wsiadania do samochodu. Nasi goście z łatwością mogą sprawdzić, ile mają alkoholu we krwi, a także zaplanować, ile mogą wypić, aby o dowolnej godzinie wytrzeźwieć i móc ruszać w drogę." Nie pozwólmy aby nietrzeźwi kierowcy poruszali się po naszych drogach. Pewne niebezpieczeństwa możemy wyeliminować. Zaoszczędźmy sobie żalu i łez, by w końcu, móc napisać "liczba nietrzeźwych kierowców: 0".

źródlo: policja/ilemogewypic.pl