logo IleMogeWypic
Przyłącz się do akcji!
Jeśli znalazłeś na tej stronie interesujące informacje umieść na swojej stronie link lub banner do naszej strony.
Redakcja serwisu
tel.: 42 648 48 48
Dopisz się do subskrypcji
Wpisz adres e-mail:
Dopisz się
Wypisz się
Patroni akcji
Alkomaty

Ile mogę wypić w eTransport


Podarujmy bezpieczne Święta naszym bliskim

Wybierając się w Świąteczne dni do rodziny lub znajomych zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Wzmożony ruch na drogach oraz często złe warunki pogodowe mogą przyczynić się do wzrostu liczby wypadków. Często do wypadków przyczynia się również jazda pod wpływem alkoholu.

Spotkanie przy wigilijnym stole kończy się zwykle przysłowiową "lampką wina".

Wsiadanie za kierownicę nawet po małym drinku może przyczynić się do spowodowania wielu wypadków, których można byłoby uniknąć. "Nawet niewielka dawka alkoholu ma znaczący wpływ na nasz refleks oraz koordynację wzrokowo-ruchową" - ostrzega Jan Siniarski - twórca akcji społecznej "Ile Mogę Wypić?". Badania pokazują, że przeciętna osoba wypijając jedno piwo będzie mogła wsiąść za kierownicę dopiero po upływie około 4 godzin od zakończenia picia.

Dlatego twórcy wspomnianej akcji na stronie www.IleMogeWypic.pl umieścili narzędzia, które pozwalają sprawdzić stan trzeźwości oraz szacunkowy czas po jakim osoba powinna być trzeźwa. Zaznaczając odpowiednie rubryki dotyczące płci, wagi, wzrostu, spożywanych posiłków czy rodzaju trunku, dowiemy się, kiedy możemy sobie pozwolić, by bezpiecznie zasiąść za kierownicą. Szczególną uwagę warto zwrócić na Alkosymulator, który symuluje koordynację ruchową po wypiciu alkoholu. Zabawa w sugestywny sposób pokazuje trudności związane z trafieniem kluczykiem w zamek od drzwi samochodu.

Wybierając się w świąteczne odwiedziny kierowcy mogą podarować jeszcze jeden prezent swoim bliskim, prezent, który nic nie kosztuje - bezpieczeństwo.