logo IleMogeWypic
Przyłącz się do akcji!
Jeśli znalazłeś na tej stronie interesujące informacje umieść na swojej stronie link lub banner do naszej strony.
Redakcja serwisu
tel.: 42 648 48 48
Dopisz się do subskrypcji
Wpisz adres e-mail:
Dopisz się
Wypisz się
Patroni akcji
Alkomaty

Ile mogę wypić w meskastrona.comBezpieczne Święta

Drodzy Panowie. Święta czas zacząć i pewnie większość z nas wybierze się gdzieś w te dni samochodem. Apelujemy więc, abyście przy tej okazji podarowali sobie, swoim najbliższym oraz wszystkim innym użytkownikom dróg bezcenny prezent - bezpieczeństwo.

Raczej nie zanosi się na to, że zima w tym roku uderzy w nas burzami śnieżnymi, zasypując drogi i pozbawiając nas na nich widoczności. Wystarczy jednak rzucić okiem na prognozy, aby zauważyć, że raczej będzie mroźno. A to pociąga za sobą ryzyko oblodzonych dróg, co czasem bywa dużo groźniejsze niż zagradzająca nam drogę śniegowa zaspa i tkwiąca w niej Wielka Stopa.

Na dodatek mamy święta Bożego Narodzenia, z flagową Wigilią jako pierwszym dniem masowych rodzinnych spotkań przy świeżym karpiu i więdnącej choince (no chyba, że ktoś ma plastikową:). Wszem i wobec wiadomo, że spotkanie przy wigilijnym stole kończy się zwykle przysłowiową "lampką wina".

Wsiadanie za kierownicę nawet po małym drinku może przyczynić się do spowodowania wielu wypadków, których można byłoby uniknąć. "Nawet niewielka dawka alkoholu ma znaczący wpływ na nasz refleks oraz koordynację wzrokowo-ruchową" - ostrzega Jan Siniarski - twórca akcji społecznej "Ile Mogę Wypić?". Badania pokazują, że przeciętna osoba wypijając jedno piwo będzie mogła wsiąść za kierownicę dopiero po upływie około 4 godzin od zakończenia picia.

Jeśli już musimy się czegoś napić to mamy w takiej sytuacji trzy wyjścia: wrócić taksówką, nie wracać wcale i zostać u teściów na noc, albo... pozwolić poprowadzić auto żonie lub dziewczynie. Niby trzecia opcja prezentuje się najlepiej, ale wymaga spełnienia dwóch warunków. Trzeba mieć żonę lub dziewczynę i na dodatek powinna ona nie pić.

Korzystając z okazji chcemy po raz kolejny zwrócić uwagę naszych czytelników na wspieraną przez nas, i wspomnianą już, akcję społeczną "Ile Mogę Wypić?". Na stronie www.IleMogeWypic.pl twórcy akcji umieścili narzędzia, które pozwalają sprawdzić stan trzeźwości oraz szacunkowy czas po jakim osoba powinna być trzeźwa. Zaznaczając odpowiednie rubryki dotyczące płci, wagi, wzrostu, spożywanych posiłków czy rodzaju trunku, dowiemy się, kiedy możemy sobie pozwolić, by bezpiecznie zasiąść za kierownicą. Szczególną uwagę warto zwrócić na Alkosymulator, który symuluje koordynację, ruchową po wypiciu alkoholu. Zabawa w sugestywny sposób pokazuje trudności związane z trafieniem kluczykiem w zamek od drzwi samochodu.