logo IleMogeWypic
Przyłącz się do akcji!
Jeśli znalazłeś na tej stronie interesujące informacje umieść na swojej stronie link lub banner do naszej strony.
Redakcja serwisu
tel.: 42 648 48 48
Dopisz się do subskrypcji
Wpisz adres e-mail:
Dopisz się
Wypisz się
Patroni akcji
Alkomaty

Ile mogę wypić w serwisie autopolki.pl


Za kratki w karnawale?

Karnawał sprzyja spontanicznym zabawom i większemu niż zazwyczaj spożyciu alkoholu. Granice pomiędzy tym, co dozwolone a co zakazane, rozmywają się skuteczniej z każdym drinkiem.

Od stycznia do listopada 2008 roku policjanci zatrzymali 157 tys. kierujących po alkoholu. To 8 tys. więcej niż w roku poprzednim. Karnawał trwa.Czy w tym roku będziemy popełniać te same błędy?

Krótki sen nie skasuje promili

Zatrzymany taksówkarz - 3 promile alkoholu we krwi. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności. Dorota M. - 2,5 promila alkoholu we krwi. Wjechała autem w słup energetyczny, uciekła z miejsca zdarzenia zostawiając na ulicy 12 letnie dziecko. - Pijani kierowcy przekonani o własnych umiejętnościach wsiadają za kierownicę i liczą na to, że nie spotkają patrolu policji - mówi Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej w Warszawie. - Większość zatrzymanych stanowią kierowcy, którzy pili alkohol w nocy, kładą się spać i po sześciu, czy ośmiu godzinach wsiadają za kierownicę. Wydaje się im, że sen "skasuje" promile. To błąd - podkreśla nadkomisarz.

Sztywna granica

0,2 promila alkoholu we krwi to granica której kierowca w Polsce nie może przekroczyć. Za uzyskanie wyższego wyniku w badaniu alkomatem, choćby o 0,1 mg w dm3 wydychanego powietrza lub 0,2 promila stężenia alkoholu we krwi, grozi grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów do lat 3. Jeżeli poziom alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila, kierujący dopuścił się przestępstwa. Karą jest pozbawienie wolności do 2 lat oraz zakaz prowadzenia samochodu nawet do 10 lat. Jeśli pijany kierowca spowoduje wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym, utraci dożywotnio prawo jazdy oraz zostanie skazany na 15 lat pozbawienia wolności.

Samokontrola Wirtualny alkomat na stronie ilemogewypic.pl

Karnawał sprzyja spontanicznym zabawom i większemu, niż zazwyczaj spożyciu alkoholu. Granice pomiędzy tym, co dozwolone a co zakazane rozmywają się skuteczniej z każdym drinkiem. Czasem, gdy wypijemy za dużo wydaje się nam, że nadal trzeźwo myślimy. Jeśli chcemy prowadzić, a nie mamy alkomatu, możemy sprawdzić naszą sprawność na stronie ilemogewypic.pl. Wirtualny alkomat "na oko" wskaże nam, ile alkoholu znajduje się w naszym organizmie. - Takie strony i internetowe alkomaty to dobra rzecz, ale ufając im bezwzględnie, można się przeliczyć - podkreśla nadkomisarz Konkolewski. Należy pamiętać, że wynik badania jest przybliżony i nie jest doskonałym odzwierciedleniem rzeczywistości. Pamiętajmy, że funkcjonariusze policji szczególnie ostro traktują pijanych kierowców. - Żaden policjant nie będzie pobłażał kierowcy, którego poziom alkoholu we krwi będzie większy nawet o kilka tysięcznych promila - informuje nadkomisarz.

Promile w UE

Identyczne promile w całej Unii Europejskiej - to inicjatywa z jaką wychodzą polscy eurodeputowani. Obecnie, gdy przekraczamy granice naszego kraju musimy się liczyć ze zmianami. W Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Irlandii czy Luksemburgu granica wynosi 0,8 promila, w Polsce 0,2 promila, a na Słowacji czy na Węgrzech nie można prowadzić nawet po najmniejszej ilości wypitego alkoholu. O potrzebie ujednolicenia limitów w Unii mówi się od dłuższego czasu. Wśród wielu propozycji jest np. wprowadzenie limitu 0,0 promila dla młodych i zawodowych kierowców.

Dopuszczalna ilość promili w wybranych państwach:

Kraj Promile
Albania 0,0 promila
Andorra 0,5 promila
Austria 0,5 promila
Belgia 0,5 promila
Białoruś 0,0 promila
Bośnia i Hercegowina 0,5 promila
Bułgaria 0,5 promila
Chorwacja 0,0 promila
Czechy 0,0 promila
Dania 0,5 promila
Estonia 0,0 promila
Finlandia 0,5 promila
Francja 0,5 promila
Grecja 0,5 promila
Hiszpania 0,5 promila
Holandia 0,5 promila
Irlandia 0,5 promila
Islandia 0,5 promila
Jugosławia 0,5 promila
Litwa 0,0 promila
Luksemburg 0,8 promila
Łotwa 0,5 promila
Macedonia 0,5 promila
Malta 0,0 promila
Niemcy 0,5 promila
Norwegia 0,2 promila
Polska 0,2 promila
Portugalia 0,5 promila
Rosja 0,0 promila
Rumunia 0,0 promila
Słowacja 0,0 promila
Słowenia 0,5 promila
Szwajcaria 0,8 promila
Szwecja 0,2 promila
Turcja 0,5 promila
Ukraina 0,0 promila
Węgry 0,0 promila
Wielka Brytania 0,8 promila
Włochy 0,5 promila

źródło: ilemogewypic.pl