logo IleMogeWypic
Przyłącz się do akcji!
Jeśli znalazłeś na tej stronie interesujące informacje umieść na swojej stronie link lub banner do naszej strony.
Redakcja serwisu
tel.: 42 648 48 48
Dopisz się do subskrypcji
Wpisz adres e-mail:
Dopisz się
Wypisz się
Patroni akcji
Alkomaty

Ile mogę wypić w hardtrucksite.pl


2006 - 1839 nietrzeźwych kierowców, 2007 - 1981 nietrzeźwych kierowców 2009 - ?

Nadchodzi Wszystkich Świętych oraz Dzień zaduszny, jedne ze świąt, w których najwięcej osób przemieszcza się samochodami, autobusami i pociągami nawet w najodleglejsze rejony Polski aby być przy swoich bliskich, tych którzy są wśród nas i tych którzy odeszli.

Co roku policja stara się strzec bezpieczeństwa wszystkich podróżujących. Zwiększana jest liczba patroli przy cmentarzach i na drogach wylotowych. Policja dodatkowo wprowadza patrole z powietrza oraz zakłada więcej fotoradarów aby osoby zbytnio śpieszące się, nie zwiększały zagrożenia na zatłoczonych drogach. Większość kierowców narzeka na wzmożone patrole, upatrując w tym jedynie chęć ściągnięcia dodatkowych pieniędzy do kasy państwa zamiast "lepiej by wreszcie drogi porządne zrobili".

Nie-trzeźwa statystyka

Ale popatrzmy na to od innej strony. Nawet na dobrej, prostej i równej drodze dochodzi do wypadków. Duża część z nich jest dodatkowo spowodowana przez nietrzeźwych kierowców, którym nawet najlepsza droga nie pomoże. Policja zatrzymuje zastraszającą liczbę kierowców na tzw. "podwójnym gazie". Szczegółowe statystyki policyjne ilustruje tabela poniżej.

Liczba ujawnionych nietrzeźwych kierowców na polskich drogach

Data 2006 2007
31.10 413 397
1.11 418 346
2.11 309 371
3.11 311 417
4.11 388 450
SUMA 1 839 1 981

Źródło: Komenda Główna Policji

Strach pomyśleć ilu nietrzeźwych kierowców "jakimś CUDEM" udaje się dojechać do celu, ilu jest na drodze każdego zwykłego dnia. Jednak część powiększa liczbę wypadków, często kończących się tragicznie. Spotkania z bliskimi, których często nie widzimy cały rok sprzyjają spożywaniu alkoholu. Społeczna rola tego trunku odgrywa dużą rolę w kontaktach międzyludzkich. Przyzwolenie, a często nawet zachęcanie do napicia się "jeszcze jednego" nie poprawia sytuacji. Często osoby zachęcające nie prowadzą później samochodu.

Ile mogę wypić?

Mówi się, że świadomość to pierwszy krok do poprawy. Akcja społeczna "Ile Mogę Wypić" stawia właśnie na świadomość. Na zrozumienie, że alkohol pozostaje w naszym organizmie jeszcze na długo po zakończeniu jego spożywania.

Na stronie akcji www.ilemogewypic.pl mamy dostęp do wielu przydatnych aplikacji i informacji związanych ze spożywaniem alkoholu. Między innymi Wirtualny Alkomat, na którym za darmo możemy się przebadać lub sprawdzić, na ile możemy sobie pozwolić za nim zasiądziemy za kółkiem. Jak mówi Jan Siniarski, twórca akcji: "Chcemy pokazać, jak ważna jest wiedza o tym, na ile możemy sobie pozwolić i kiedy unikać wsiadania do samochodu. Nasi goście z łatwością mogą sprawdzić, ile mają alkoholu we krwi, a także zaplanować, ile mogą wypić, aby o dowolnej godzinie wytrzeźwieć i móc ruszać w drogę."

Nie pozwólmy aby nietrzeźwi kierowcy poruszali się po naszych drogach. Pewne niebezpieczeństwa możemy wyeliminować. Zaoszczędźmy sobie żalu i łez, by w końcu, móc napisać "liczba nietrzeźwych kierowców: 0".

Wszystkim użytkownikom dróg życzymy spokojnych i przede wszystkim bezpiecznych świąt.