Przed piciem
Wiele osób wie, że alkohol ma na nas negatywny wpływ. Ale nie wszyscy wiedzą, że są pewne limity, których trzymanie się zmniejsza ryzyko wystąpienia negatywnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych.
Niekontrolowane spożywanie alkoholu ma negatywny wpływ na zdrowie i kontakty społeczne. Nawet w niewielkich dawkach może zakłócać ocenę sytuacji i koordynację wzrokowo-ruchową. Jest też często głównym czynnikiem konfliktów osoby nadmiernie spożywającej alkohol z otoczeniem.
Nie stwierdzono dotychczas jednoznacznie pozytywnego wpływu alkoholu na organizm. Długoletnie badania prowadzone przez WHO (World Health Organization) wykazały, że nieprzekraczalna ilość alkoholu dla kobiety to 20 g czystego alkoholu na dzień, a dla mężczyzn nieprzekraczalna dawka to 40 g, przy czym minimum dwa dni w tygodniu powinny być całkowicie wolne od alkoholu. Naukowcy są jednak zdania, że również takie ilości w przy dłuższym stosowaniu mogą jednak wywoływać szkody zdrowotne oraz przyczyniać się do wystąpienia u danej osoby uzależnienia od alkoholu. Z tego też powodu najlepiej ograniczać się do jeszcze mniejszych ilości.
Bardzo ważne. Osoby starsze powinny zwracać szczególną uwagę na ilość wypijanego alkoholu oraz interakcje jakie mogą zachodzić pomiędzy lekami a alkoholem.
Przyjmuje się, iż w ciągu jednej godziny w organizmie mężczyzny maksymalnemu "spaleniu" ulega 100 mg alkoholu na każdy kilogram masy ciała. W przypadku kobiet przyjmuje się, że w tym samym czasie maksymalnie ulega spaleniu 85 mg na kilogram ciężaru ciała. Oznacza to, że w ciągu godziny organizm unieszkodliwia maksymalnie jeden mały kieliszek (ok. 50 g) wódki.
Prowadzenie pojazdu wymaga absolutnej trzeźwości, dlatego kierowca powinien mieć pewność, że w jego organizmie nie ma alkoholu. Dlatego warto abyś wcześniej się sprawdził/sprawdziła ile możesz wypić lub też kup sobie podręczny alkomat, który będzie towarzyszył Ci w każdej chwili.